Když člověk mluví o suchém nosu, znamená to, že nosní sliznice vyschla. Suchou sliznici již nestačí zvlhčovat inhalovaný vzduch, v důsledku čehož dochází k vytvrzení nosní sekrece. Nadměrně suchá nosní sliznice může vyvolat následující příznaky:
 nos a pusa

●     malé trhliny ve vnitřním okraji nosních dírek
●     dráždění a bolestivost kůže uvnitř a na nose
●     závažné svědění nebo pálení v nose
●     otok nosu
●     krvácení z nosu
Příčiny vysušené nosní sliznice jsou různé.
●     Suchý nos je obzvlášť běžný v zimě. Je to proto, že většinu času trávíme v interiéru, kde je vzduch příliš suchý. V létě je pak silná klimatizace v pokojích často zodpovědná za ztrátu vlhkosti v nosu.
●     Když jsme na cestě, vystavujeme naše nosy mnoha výparům, které mohou dráždit sliznice.
●     Studené a suché počasí podporuje vysušení nosu.
●     Pokračování v užívání nosního spreje způsobuje víc škod než užitku, jelikož může způsobit problémy se suchou nosní sliznicí.
●     I kouření může způsobit suchý nos, protože kouř má dráždivý účinek na sliznici a snižuje vlhkost v nosu.
●     Infekce nebo alergie (například na domácí prach) mohou vést k dehydrataci nosních sliznic.

květina na nose
Domácí prostředky na suchý nos

Suchý nos je nejen nepohodlný, ale také je náchylnější na infekci. Je to proto, že viry a bakterie se mohou snadněji usadit v suché a roztržené nosní sliznici. Existuje však mnoho domácích léků, se kterými můžete znovu rychle ovládnout nos.
●     Nosní výplach:solný roztok zvlhčuje sliznici a propláchne nadbytečné sekrece a patogeny. Slaný roztok také změkčuje krusty. Nejlepší způsob, jak to udělat, je použít sprej, který je k dispozici v lékárně, popřípadě si jej můžete vyrobit doma.
●     Inhalace:inhalujte páru z horké vody s mořskou solí z misky. Pára zvlhčuje nosní sliznice a pomáhá omezit otok v nosu. Kromě toho můžete do vody přidat několik kapek éterického oleje, jako je levandule nebo eukalyptus. Jestliže máte pocit, že váš nos vyžaduje intenzivnější zvlhčování, můžete použít speciální rozprašovače. Tyto inhalátory mají masku, která umožňuje přesnější a hlubší inhalaci vodní páry.
●     Zvýšení vlhkosti v místnosti:ideální je vzduch v místnosti s vlhkostí 40 až 60%, nos pak není tak vyschlý. Vlhkost lze měřit pomocí vlhkoměru, který si můžete zakoupit. Vlhkost můžete zvýšit nákupem pokojových rostlin. Obzvláště velké tropické rostliny jsou ideální zvlhčovače, protože póry na spodní straně listů uvolňují hodně vlhkosti do vzduchu v místnosti. Obvykle také potřebují hodně vody a zalévání rostlin tedy navíc zvlhčuje vzduch. Dokonce i malé misky naplněné vodou, které si dáte na topení, zvyšují vzdušnou vlhkost skrze vodní páru.
●     Éterické olejejako čajovníkový olej, tymián nebo eukalyptus, poskytují úlevy od podrážděné a suché nosní sliznice.
●     Zavřete okno:pokud je venkovní vzduch studený a suchý, mějte okno zavřené.