Pokud zavzpomínáte na ‚staré časy‘, třeba si ještě vzpomenete, jak se začalo informovat o koronavirové pandemii u nás. Tato bujela v okolních zemích a my jsme ještě nějakou dobu zůstávali ‚čistí‘. Pak se objevilo několik prvních případů, a než jsme se nadáli, pohybovaly se i u nás počty nakažených v řádech mnoha tisíců. Tak rychle se ona infekce v našich řadách šířila. A leckoho z nás děsila nebo aspoň znepokojovala. A jak se ukázalo, plným právem.

hromadné testování

Pak se začalo proti této nemoci bojovat. Začalo se testovat a očkovat, významně se omezily možnosti srocování lidí, začaly se používat ochranné pomůcky, testy a dezinfekce. A díky tomu se dnes zdá, že je situace o poznání lepší než i ještě před pár měsíci. A snad je tomu skutečně tak.
Ovšem ani ta poměrně nízká čísla, jež jsou nám dnes médii sdělována, ještě nemohou být něčím, z čeho bychom se měli radovat. Jistě, nakažených je relativně málo a zdravotnictví tudíž stávající situaci zvládá, ovšem to se může kdykoliv změnit. Podceníme-li opatření, může se infekce zase začít šířit. A můžeme se zase ocitnout v komplikované situaci, v jaké už jsme byli.

covidový test

A tak se nesmí podcenit t třeba ani testování. Jistě, testy pouze ukazují, zda je testovaný jedinec nakažený nebo ne, a těm nakaženým samy nikterak nepomohou, ale přesto jde o náramně důležitou záležitost. A to, že se nabízí u sortimentu typu antigenní testy prodej pomalu na každém rohu, není rozhodně žádná snaha o pouhé tahání peněz z kapes lidí. Testy totiž slouží k tomu, aby se odhalili jak ti, kteří kvůli koronaviru skutečně stonají, tak i ti, kteří jsou jeho bezpříznakovými přenašeči. A když se takoví lidé včas podchytí a izolují od zbytku společnosti, dochází k významnému omezení šíření této nemoci, na kterou už mnozí z nás doplatili, a to někdy i životem.
Výhodou těchto testů je, že si je může udělat kdykoliv kdokoliv. A čím více lidí se jimi odhalí, tím spíše bude jednou zase lépe.