Výzkumy v různých oborech se ani loni nezastavily, jen nedostaly tolik prostoru ke zveřejňování, jak by si zasloužily. Přesto je lidstvo zase o něco chytřejší. Věda Nexttech je prostředkem, který nám pomáhá objevovat tajemství na Zemi i ve vesmíru.

• Meteorit, který nepřestává udivovat

Meteorit z roku 1969 nazývaný Murchison, je pro vědce jako magnet. Roce 2020 bylo zveřejněno, že jeho stáří je 4,6 až 7 miliard let. A jde o nejstarší hmotu, která se kdy na planetě Zemi objevila. Objekt je dokonce starší než slunce, a tedy než naše sluneční soustava.

meteorite

• Rekonstrukce tyranosauřích embryí

V roce 1983 byly v horách Montany nalezený zbytky tyranosaura. Některé části nálezu patřily embryím, která se ještě nevylíhla z vajec. Vědci na základě kosterních pozůstatků zrekonstruovali nenarozená zvířata a loni oznámili světu, že mláďata tohoto tvora se rodila z vajec ve velikosti čivavy.

• Mars

Celý rok 2020 byl ve znamení zkoumání planety Mars. A v informacích o cestách hned tří sond, se ztratila informace, že bylo na Marsu detekováno už v roce 2019 první marťanské zemětřesení. A co více, vědci mají k dispozici i záznam zvuku, který tuto akci doprovázel. V roce 2020 byl tento zvuk, připomínající hluk pozemského oceánu, zveřejněný.

Mars1

• Záhada hvězdy Betelgeuse

V roce 2020 se pozornost vědců zaměřila na hvězdu Betelgeuse, která patří k solně zářícím objektům. Hvězda byla koncem roku 2019 až do dubna 2020 mnohem méně jasná a doposud se neví proč. Pravděpodobně byla zahalená oblakem prachu, který sama vyprodukovala, ale není vůbec jasné, co se stalo.

• Ebola

Zatímco svět byl v panice z nové nákazy Covid-19, V Demokratické republice Kongo umírali bez pozornosti médií lidé na Ebolu. Teprve v červenci 2020 se podařilo 2. největší ohnisko této nemoci zlikvidovat.

• Korálový ostrov

Milovníci přírody mohou být nadšení. Severovýchodně od Austrálie objevili vědci Schmidt Ocean Institutu nový korálový útes vysoký 500 metrů.

• Italové se soustřeďují na klima

Vědci z univerzity v Boloni mají dobré zprávy o schopnosti produkovat umělou fotosyntézu, která by mohla zmírnit změny klimatu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup