Každý tradiční zahrádkář ví, jak velkou finanční investici musí obětovat jarní výsadbě. Co kdybychom této zátěži mohli částečně ulevit? No, můžeme se pustit do experimentování.
krájení papriky
Zakoupili jste v supermarketu papriku a rozhodnete se zasadit její semínka, těžko říci, co vám z toho vyjde a jestli bude odrůda dostatečně stabilní na pěstování venku. Myslete na to, že produkty z konvenčního zemědělství (a často ty teplomilné) jsou dováženy ze Španělska, Francie, případně ještě jižnějších zemí, kde jsou využívané různé techniky k pěstování. Původní rostliny rostou zřejmě ve velkém halovém skleníku, možná v hydroponii, kde jsou navíc stříkání, kdo ví čím. Semena z této rostliny pak nemusí být připravena na místní podmínky v půdě a hlíně. Pokud ale nemáte vůbec nic, můžete zasadit aspoň tyto. Stejný opatrný postup volte s rajčaty, dýněmi, okurkami nebo cuketami. Nejlépe na tom budete, pokud si koupíte zeleninu například z trhu, kde vám pěstitel řekne danou odrůdu. Semínka si můžete do jara schovat.
Odřezky cibule dejte do vody a můžete sklízet zelenou cibulku! Podobné je to i s odřezky mrkve a petržele – vložíte-li je do vody, začnou vám rašit zelené lístky, které lze použít jako koření.

Pro jakékoli pěstování vybírejte kvalitní zeminu

Není radno šetřit na pěstebním médiu. Pokud máte zdroje, odkud si můžete namíchat vlastní, asi na tom budete nejlíp. V nedostatečně ošetřené hlíně se totiž mohou vyskytovat parazité. Nejotravnější z nich jsou asi smutnice – malé černé mušky, které do květináčů kladou vajíčka. Je potom velmi těžké se jich zbavit.
naklíčená avokádová pecka

S náročnějšími semínky vám pomůže ubrousek

Ubrousková technika klíčení je velmi efektivní. Semínka místo na zeminu položíte na papírový ubrousek, který navlhčíte nejlépe stříkací lahví. Ten vložíte do igelitového sáčku ideálně se zipem a vložíte na teplé místo. Sáček se zapaří, pravidelně kontrolujte, zda se v balíčku nenachází plíseň nebo zda už semínka začala klíčit. Takto se daří vyklíčit i náročnější plodiny. Jako pokojové květiny pak můžete pěstovat avokádo, mango, citrusy nebo i kávu (pražená vám nevyklíčí). Máte-li starší kus zázvoru, který začal tvořit oka, dejte jej do hlíny a za pět měsíců můžete sklízet!
Přeji hodně štěstí.