Pokládám za důležité, informovat vás, že netopýři jsou velmi užiteční tvorové – obzvlášť, když se v neobvykle parných létech začnou množit komáři. Ti totiž tvoří převážnou část potravy těchto létajících savců. Bohužel, pokud se vám usadí v domě nebo chalupě, může vám to také přinést hodně problémů. Nejčastěji se ukrývají v úzkých otvorech, škvírách a podobných koutech půd, stájí, střech apod. Jednou jsem byla svědkem toho, kdy si netopýr vybral mezeru mezi izolací domu a stěnou.

Netopýr na stromě

Čím vás tedy netopýr může potrápit? Jednak svým trusem, protože v tak úzkých prostorách není většinou možné zdi dobře vyčistit, a když se uhnízdí na nevhodném místě, mohou zničit i celou fasádu domu. Nebo naopak může trus padat až do vnitřních částí budov, čímž se znehodnotí. Dalším úskalím soužití s netopýry je to, že pokud netopýr zahyne ve své skrýši, nebude lehké mrtvé tělo dostat ven a zápach tlejícího masa určitě není to, o co byste v obytném objektu stáli. Toto jsou jedny z nejčastějších problémů, se kterými se můžete setkat.

Nejlepší je samozřejmě prevence – tedy zabezpečení domu tak, aby se k vám rodinky „létajících myší“ vůbec nenastěhovala. Co ale dělat, jestli už se k vám nezvaná návštěva dostala? Rozhodně se nepouštějte do akce sami. Valná většina netopýrů je chráněná (u nás všichni – pokud vím), a při takovém neodborném odchytu by jim mohlo být velmi lehce ublíženo. Navíc, na půdách mívají hnízda a starají se zde o mláďata, o to víc bychom měli být při obezřetní. Tento neuvážený čin by vás totiž stál pravděpodobně nemalou částku, pokud by vás někdo viděl a udal.

Kontaktujte nejlépe odborníka, Českou společnost pro ochranu netopýrů. Ti vám nejen poradí, jestli lze problém řešit nějakým lehkým způsobem nebo je potřeba jej řešit individuálně. Měli by k vám také poslat někoho, kdo určí, o jaký druh se jedná a na základě podrobných informací získaných přímo na místě (nebo i rozbory v laboratoři) vyhodnotí, jaký postup je ve vašem případě nejlepší. Samozřejmě je kladen důraz na zachování života kolonií.

Netopýr – Kaloň

Jestli vám netopýři nezpůsobují škody, ale naopak se vám líbí, tím lépe, užívejte si jejich blízkost a pozitivní vliv na populaci bodavého hmyzu v okolí vaší stavby. Žít v souladu s přírodou se nakonec vyplatí.