Již dávno lidé přišli na to, že některé věci je zkrátka vhodné před použitím zbavit nečistot. A jednou z možností, jak to udělat, je použít filtraci. Princip je zde jednoduchý: materiál, který je potřeba vyčistit, se prožene přes filtrační materiál. Ten zachytí případné nečistoty, takže z něj vyjde čistá látka.

Samozřejmě je jasné, že se tento způsob čištění nedá použít vždy. Takto vyčistit je možné pouze kapaliny a plyny (včetně běžného vzduchu samotného). Ty totiž mají volné vazby mezi molekulami, takže mohou filtrem bez problému projít, kdežto nečistoty s pevnějšími vazbami nikoliv.

pisek1

V průběhu času byla samozřejmě i filtrační zařízení neustále zdokonalována a také vyvíjeny stále lepší filtry. Dnes jich máme poměrně mnoho. Použit může být papírový, látkový, ale i jiné. Výběr záleží na tom, co se snažíme vyčistit a s jakým typem nečistot se potýkáme.

Jedním z velmi populárních typů jsou pak i pískové filtrace https://www.chlorito.cz/piskove-filtrace/2, a není divu. Je totiž skutečně velmi účinná. I to je koneckonců důvod, proč se písek k tomuto účelu používá již od starověku. Princip se dodnes nezměnil, odlišné je pouze přivádění látky k vyčištění.

pisek2

Avšak to, že je tak účinný, ani zdaleka neznamená, že se hodí vždy. Je totiž nutné si uvědomit, že aby měl své nejlepší vlastnosti, je nutné, aby byl mokrý. I to je důvod, proč je používán především pro čištění kapalin.

Také se musíme připravit na to, že je možné, že se čas do času jednotlivá zrníčka odtrhnou a dostanou se do vyčištěné vody. Proto se příliš nehodí například pro většinu chemických provozů, kde je nutné, aby výsledná kapalina byla skutečně dokonale čistá, případně je zde součástí systému více filtrů.

Ovšem běžný člověk se s ním nejčastěji setká v podobě bazénové filtrace. A je pravdou, že je k tomuto účelu zdaleka nejvhodnější, především svým poměrem ceny a výkonu. A je pravděpodobné, že tomu tak i přes pokroky v technologii pro nejbližší dobu i nadále zůstane.