Aby tu byl dostatek světla – že v dětském pokoji nebude chybět okno, je celkem jasné, ale to není jediný zdroj světla. Musíte tu pamatovat na umělé osvětlení a také na vhodnou malbu a barvu nábytku či podlahové krytiny, aby nebyl pokoj příliš temný. Pamatujte na to, že světlé odstíny barev světlo odráží a prostor opticky zvětšují, zatímco ty tmavé dělají pravý opak. Co se týče umělého osvětlení, kromě centrálního stropního svítidla ba měly mít děti k dispozici lampičky u psacího stolu, na nočním stolku a může se hodit i stropní intimní osvětlení v podobě LED pásků nebo řetězů. A dětem vymalujte pokoj barevně, aby byl veselý a poskytoval dostatek energie, což by vám poradil i bytový design z Prahy Eva Lofa.
Podlahová krytina – v tomto buďte velmi prozíraví a nabídněte dětem zejména pohodlí. To má větší přednost, než to, co se vám zdá módní. Mnoho dětí příliš nezajímá, zda jsou v módě zrovna keramické dlaždice, vinyl nebo plovoucí podlaha, spíše ocení, když se mohou na podlahu natáhnout či sednout a hrát si tu se svými oblíbenými hračkami. Klidně jim pořiďte kvalitní měkký a barevný koberec v metráži.
Praktické vestavěné skříně – v ideálním případě poskytnete dětem jednu jedinou větší skříň až ke stropu, která pokryje všechny jejich předměty. Vejde se tam oblečení, školní potřeby i hračky, a vše je přehledné na jednom místě.
Lůžko až u stropu – děti milují spaní na palandách, tak jim to umožněte. Pod palandou může být pracovní deska s psacím stolem anebo úložná skříň či komoda. V místnostech s vyššími stropy se toto řešení přímo nabízí samo a ušetříte tím spoustu místa v obytném prostoru.
Kam s psacím stolem – pokud to jde, nabídněte dětem větší pracovní plochu v podobě psacího stolu do písmene L. Třeba přímo pod oknem. Bude to velmi komfortní a mohou tu provádět více činností najednou, například malovat obrázky, vystřihovat cokoli z papíru a mít vedle prostor pro občerstvení.