Půjčujete si peníze od banky? Na co je poté utrácíte? Půjčujete si na věci, jako jsou Vánoce, dovolená, nová televize nebo třeba notebook? Kupujete menší elektroniku na splátky? Jak si kupujete elektroniku, kterou chcete nebo potřebujete? Máte jako rodina nějaké finanční rezervy, které se používají na havarijní případy, jako je pokažená pračka nebo lednička? A co třeba porucha na autě, pokud je potřebujete denně k tomu, abyste se dostali do práce? Kupujete si některé zařízení, nástroje nebo spotřebiče či jiné věci na splátky?
šetřivý muž
Šetřit, nebo si půjčit
Jaké výhody má vlastně půjčka? Když se na to podíváte z čistě ekonomického hlediska, není to žádná výhoda. Jenom velmi mnoho nevýhod. Uveďme ty největší:
– Zakupovanou věc na půjčku jednoznačně přeplatíte, někdy až o polovinu její skutečné hodnoty
– Zatížíte rodinný rozpočet na dlouhé měsíce nebo dokonce i roky
– Dostanete se do registru dlužníků, takže pokud budete nutně potřebovat druhou půjčku na něco jiného a třeba skutečně důležitého, banka vám další půjčku nemusí poskytnout
– Budete v neustálém stresu, jelikož vždy budete muset mít dostatečné množství financí nejen na běžný měsíční rozpočet, ale také na splátku půjčky
– Pokud nebudete moci splácet nebo řádně splácet, můžete na vás ale také na nejbližší rodinu uvalit exekuci
peněženka k ničemu
Češi dluží každý rok více
Tuzemský dluh rodin činí letos více než dvě stě šedesát miliard korun. Nejde však jenom o hypotéky a dlužníky na jednu velkou věc, kde například i o lidi, kteří si půjčují neustále a opakovaně. Dluhy se pak nabalují, rostou a lidé mají problémy se splátkami, hledají výmluvy, proč mít úlevy na splátkách.

Tito lidé mají nutkavou touhu nakupovat za půjčené peníze věci, které nepotřebují a které tedy kupují zbytečně. Tito lidé nejsou schopni plnit své finanční závazky a neumění finančně hospodařit. Také jsou absolutně nezodpovědní.